Blog, Furniture

Neden Infrared, Neden Elektrik?

Günlük yaşamımızda her yerde kullandığımız elektrik, evlerimize ulaşıncaya kadar birçok aşamadan geçer. Enerji hatları ile taşınan elektriğin çoğunluğu işyeri ve konutlarda kullanılır. Ulaşım, tıp, tarım, iletişim, sanayi ve daha birçok alanda kullandığımız elektrik, aynı zamanda çağdaşlaşmanın da önemli bir göstergesi olup; ekmek ve su gibi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Elektrik enerjisi doğal kaynaklardan elde edilir.

Kızılötesi (kızılaltı, infrared veya IR) ışınım, dalga boyu görünür ışıktan uzun, fakat terahertz ışınımından ve mikrodalgalardan daha kısa olan elektromanyetik ışınımdır. Kırmızı görünür ışığın en uzun dalga boyuna sahip rengidir. Kızılötesi ışınımın dalga boyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasındadır. Normal sıcaklığındaki insan vücudu 10 mikrometre civarında ışıma yapar.[1]

Doğrudan alınan Güneş ışığı %47 kızılötesi, %46 görünür ışık ve %7 morötesi ışınımdan oluşur.

Kızılötesi ışınım bir ısı kaynağı olarak kullanılabilir. Kızılötesi sauna, banyo ertesi havlusuz kurulanma ve infrared elektrikli sobalarda ısınma amacıyla, uçak kanatlarında ise oluşan buzu eritmek amacıyla kullanılırlar. Kızılötesi ışınım aynı zamanda bir sağlık ve fizyoterapi alanında da kullanılmaktadır. Kızılötesi ışınım etraflarındaki havayı ısıtmadan sadece ışık geçirmeyen cisimleri ısıttığından yemek pişirme için de kullanılabilir.

Malzemenin karakteristiğine uygun kızılötesi frekans seçimi yüksek enerji verimliliği sağlamaktadır.

Kızılötesi ( infrared ) ısıtıcılar ile ısıtılan alanlarda tüm hava hacmini ısıtmak zorunluluğu ortadan kalkacak ve hacmi ısıtmakta harcanılacak enerji tasarruf edilecektir.

Kızılötesi ( infrared ) ısıtıcıların Kas ve Eklem ağrılarını gidermesi, Bağışıklık Sistemini Güçlendirmesi

Stres ve Yorgunluk gidermesi bilinen faydaları arasındadır.  Bununla birlikte Alerjik semptomlara müsait Hastalar için havadaki toz ve bakteri yayılımını tetiklemesi nedeni ile metabolizmamızla uyumlu en Sağlıklı Isıtma yöntemidir.